Urazy narządu ruchu, jak skręcenia, złamania, zwichnięcia stawów, czy zerwanie np. ścięgna Achillesa, corocznie dotykają tysiące osób. Niekiedy wiążą się one ze stanami pourazowymi. Niektórzy z moich pacjentów cierpią także na różnego rodzaju zwyrodnienia. Jeśli odczuwasz ból w obrębie stawów lub Twoje objawy pasują do którejś z niżej opisanych patologii, umów się na konsultację w celu rozpoznania oraz wdrożenia odpowiednio dobranego i skutecznego leczenia.
Entezopatie
- Łokieć tenisisty lub golfisty – jest wynikiem wielu, nakładających się na siebie mikrourazów, prowadzących do zmian przeciążeniowych przyczepów ścięgien do kości w okolicy łokcia. Ich przyczyny mogą być różne – od cięzkiej pracy fizycznej, poprzez wielogodzinną pracę przy komputerze, czy specyficzną pracę wymagającą określonych ruchów przedramienia i nadgarstka. Głównym jego objawem jest ból w okolicy stawu łokciowego. Jeśli choroba ma charakter nawracający lub przewlekły warto rozważyć terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
- Zapalenie lub/i zerwanie ścięgna Achillesa – to najsilniejsze ścięgno w naszym ciele, dzięki któremu możemy chodzić, skakać i biegać. Przez całe życie poddawane jest ogromnym przeciążeniom, co czasem prowadzi do powstania zwyrodnień w jego obrębie. Nieleczone zmiany zwyrodnieniowe w obrebębie ścięgna Achillesa mogą doprowadzić do zerwania nawet po niewielkim urazie. Aby zregenerować ścięgno i nie doprowadzić do jego zerwania zalecana jest terapia osoczem bogatopłytkowym. Taką terapię można również zastosować po leczeniu operacyjnym zerwanego ścięgna.
- Kolano biegacza – to częsta kontuzja u osób uprawiających bieganie, polegająca na przeciążeniu pasma biodrowo-piszczelowego. Wśród czynników zwiększających ryzyko tego typu urazu są błędy treningowe, jak źle dobrane tempo, narzucenie sobie zbyt długich tras, brak przerw na marsz, jak również nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Najczęstszy objaw to ból w bocznej części stawu kolanowego, zwiększający się w trakcie biegu. Odpowiednio wczesne zgłoszenie się do specjalisty może skończyć się „jedynie” na leczeniu zachowawczym i farmakologicznym.
- Gęsia stopka – to zapalenie przyczepu ścięgien trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Jest to skutek zmian zwyrodnieniowych, które potrafią pojawić się już w wieku 40+. Najczęstszym objawem jest ból zlokalizowany po wewnętrznej stronie kolana. W leczeniu stosuje się iniekcje kolagenowe, osoczem bogatopłytkowym lub blokady.
- Entezopatie ścięgien zlokalizowanych w obrębie stawu barkowego – to przeciążeniowe zmiany stawu barkowego. Przyczyną jest zapalenie ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego lub obłego mniejszego (stożek rotatorów). Objawem jest ból barku występujący podczas ruchu kończyny, a w skrajnych przypadkach nawet podczas snu. Leczeniem zachowawczym najczęściej jest zastosowanie iniekcji kolagenowych, osocza bogatopłytkowego lub blokad.
Zmiany zwyrodnieniowe
- Kciuk narciarza – to uraz, który jest efektem upadku na wyprostowany kciuk, co prowadzi do częściowego lub całkowitego zerwania więzadła w stawie śródręczno-paliczkowym. Najczęściej dochodzi do niego w trakcie uprawiania sportu, nie tylko jak wskazuje nazwa, narciarstwa, ale także w pozostałych grach zespołowych, szczególnie piłce nożnej, ręcznej czy siatkówce, czy podczas jazdy na rowerze. Objawy to ból, obrzęk, zasinienie i osłabienie chwytu kciukiem i palcem wskazującym, co może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Leczenie zależne jest od stopnia urazu, może być zachowawcze (unieruchomienie) lub operacyjne. Zalecana jest także rehabilitacja i zadbanie o odbudowanie utraconej ruchomości stawu.
- Rwa kulszowa – może dotknąć ludzi w każdym wieku, a ból z nią związany jest wynikiem ucisku lub podrażnienia korzeni nerwowych bądź nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w ciele człowieka. Dolegliwości są odczuwalne od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez podudzie aż do stopy i mogą prowadzić nawet do zaburzeń czucia, mrowienia, drętwienia, a nawet niedowładu kończyny. Warto w leczeniu zachowawczym warto rozważyć wdrożenie terapii o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym takie jak terapia osoczem bogatopłytkowym oraz iniekcje kwasu hialuronowegoo.
Urazy kończyn – doraźna pomoc i założenie gipsu lub ortezy
Wskazaniem do założenia gipsu są złamania lub pęknięcia kości. Stan ten jest wskazaniem do wizyty w szpitalu, ale w moim gabinecie otrzymają Państwo doraźną pomoc, która pozwoli na profesjonalne unieruchomienie kończyny do czasu udania się na SOR.
Alternatywą dla gipsu, którą z powodzeniem można stosować w większości przypadków zwichnięć, skręceń czy zerwania więzadeł jest użycie tzw. ortezy. Ten typ unieruchomienia sprawdzi się także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.